12 Haziran 2013

Müşterilerinizi Kaybetmeyin

sitebizden web tasarım haberleri

Günümüzde e-ticaret önemini attırmaya devam ederken çoğu web site yöneticisi ya da sanal mağaza yöneticisinin en önemli sorunu siteyi ziyaret eden kişiyi devamlı ziyaretçi durumuna “Nasıl alırım?”, “Nasıl kendime bağlarım?” ve “Nasıl elde tutarım?” sorularıdır.

Günümüzde e-ticaret önemini attırmaya devam ederken çoğu web site yöneticisi ya da sanal mağaza yöneticisinin en önemli sorunu siteyi ziyaret eden kişiyi devamlı ziyaretçi durumuna “Nasıl alırım?”, “Nasıl kendime bağlarım?” ve “Nasıl elde tutarım?” sorularıdır.

 

Bunun cevabı aslında basit olsa da işlemesi oldukça güç. E-mail ile bunu başarabilirsiniz. Öncellikle şunu bilmek lazım ki Türkiye’de bir kullanıcının ortalama 3 adet e-mail hesabı var. Biri şirket, biri özel biride alışveriş için.

 

Özellikle kullanıcıya e-mail gönderirken doğru zaman ve segment, doğru kullanıcı, e-mail içeriği ve yazısı gibi verilerin en başarılı biçimde seçilmiş olması gerekiyor. Çünkü ortalama olarak bir kullanıcının inbox’ına günde ortalama 6 e-pazarlama mesajı geldiği için bunların arasından sıyrılmak emek ve doğru pazarlama stratejisi istiyor.

 

Unutmamak gerekir ki sizden alışveriş yapan mevcut müşterinize %60-70 oranında satış yapma olasılığınız varken, yeni müşteride bu oran %5-20 arasında değişiyor.
Yani örneğin 1 milyon kullanıcınız varsa ve bu kullanıcılar sürekli sizden alışverişini yapıyorsa şirket değeriniz normal değerinin %30 kadar sabit kullanıcı veriniz nedeniyle ekstra değer kazanmış oluyor.

 

E-Maillere dönersek ;
Kullanıcıya gelen e-maillerin okunma sebeplerinin %26′sı konu başlığıdır. Eğer konu başlığı ilgi çekici ise mail okunuyor değilse direk siliniyor.Daha sonra e-mail içindeki veriler, görseller, buton ve yazılar müşteriyi gerçekten etkiliyor mu bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

E-maillerin atılış zamanı da çok önemli. Günümüzde e-ticaret siteleri pazarlama maillerini sabah 08:00-10:00 arasında yaparak inbox’lara girme yarışındadır. Sizde bu yarışta olacaksanız özgünlüğünüz ile sıyrılmalısınız ya da bu kalabalıktan kurtulmak için farklı aksiyonlar deneyebilirsiniz. Anneler günü öncesi mail atma, öğleden sonra mail atma gibi… Gönderilen mailler birbirinin benzeri olmamalı ve çok fazla marka sıralanmamalıdır. Müşteriyi birçok yerden yakalama yoluyla giderken evdeki bulgurdan olabilirsiniz.

 

Burada segmente göre mail atılması ve duygusal bağ oluşturulması doğru seçim olacaktır. Müşterilerinize üyelikleri esnasında seçim hakkı tanıyarak ilgilendikleri alanları ya da hangi alanda mail istediklerini sorarak dönüş yapmanız ve günde en fazla 2 adet mail göndermeniz daha verimli olacaktır. Böylelikle müşterinin ilgilenmediği için spam olarak işaretlediği mailin sahibi olmaktan kurtuluyorsunuz, IP adresiniz kirlenmiyor ve sonraki gönderi mailleriniz spama düşmeden inbox’a girebiliyorsunuz.

 

Müşterinize mail listesinden ayrılmak isteyebileceğini unutmamanız ve bunu maillerinizde kolay yoldan sunulmalı. Maillerde müşterinin izini takip edebildiğiniz için bir e-postanın sizin için çok önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Müşterilerinizin maillerini nereden okuduğu ( ipad,iphone) buna göre kampanya çalışmaları yapma seçenekleriniz mümkün.
Ve tabiî ki sosyal medya pazarlaması… Sosyal medya ağlarının etkili kullanımı ile maillerinizin paylaşılmasını arttırmak ve sosyal medyada olmak artık bir işletme için olmazsa olmazlar arasındadır.

Yazar : Serkan Hacıömeroğlu

Tüm Haberler