29 Mart 2015

Samsun Esnafı için E-Ticaret Paketleri

sitebizden web tasarım haberleri

Aslında e-ticaret paketleri lokasyondan bağımsız olsa da esnafın ticari alışkanlıklarına göre farklılıklar gösterebiliyor. 


Aslında e-ticaret paketleri lokasyondan bağımsız olsa da esnafın ticari alışkanlıklarına göre farklılıklar gösterebiliyor. 


sitebizden olarak ağırlıklı olarak İstanbul hem de Samsunda e-ticaret ve web sitesi paketleri satışı yaptığımızdan genel davranışları  ( her ne kadar bu genellemeler her firmaya veya esnafa uymasa da kendi tecrübelerimi aktarmak adına ) maddeler halinde özetlemek istedim.

 

1- Samsun esnafınının hizmeti ayağına ister.

Buna, kalite kontrolü elinin altında olmasını istemek de diyebiliriz. İstanbul'da sattığımız eticaret veya web sitesi paketlerinde eğitimi uzaktan verdiğimiz hatta sadece yönetim paneli bilgileri ve eğitim dökümanlarını paylaşmamız çoğu zaman yetiyor. Fakat Samsun'da en giriş seviyeli paketlerde bile eğitim vermek için firmanın ofisine gitmemiz gerekiyor. Samsun satışlarımızda yerinde yönetim paneli eğitimi vermediğimiz neredeyse hiçbir site olmadı. Ayrıca Samsun'da satışı da genel olarak firmanın ayağına giderek yaparız. İnternet üzerinden satışların tamamı şehir dışındaki firmalara yapılıyor. Bir oran vermek gerekirse İstanbul ofisimizdeki firmaların %80'i paketleri online satın aldığı halde Samsun firmalarında bu oran tamamen ters orantılıdır.


2- Samsun esnafı yüz yüze görüşmek ister.

Firma sahipleri ne kadar yoğun olsalar da web sitesi yaptırmak için hatta teklif almak isteseler dahi işi yaptıracakları kişiyle birebir görüşmek isterler. Bu aslında bizler içinde kendimizi tanıtmak ve anlatmak için iyi bir fırsat olsa da bazen iş yoğunluğundan ve takvimlerimizin uyuşmamasından kaynaklanan sorunlar yaşabiliyoruz. İstanbul da ise genelde teklifler istenir sözleşmeler imzalanır ve firma yetkilisiyle bile görüşmeden satış bitirilebilir.


3- Samsun esnafı ''herşey içinde'' hizmet ister.

Samsun esnafı ihtiyaçlarını tam olarak bilse de aldığı ürün içinde herşey olmasını ister. Örneğin bir mobilya satıcısı aldığı paketin içinde PC Toplama sihirbazı olmasını bile isteyebiliyor. Şaka değil gerçekten ''- ilerde eticaret sitemden bilgisayar da satabilirim o da olsun'' diyen müşterilerim oldu. Ayrıca paket içinde herşey olmasının dışında destek ve danışmanlık için de ekstra ücret vermek istemezler. Aldıkları paket içinde bu tür hizmetlerinde zaten olması gerektiğine inanırlar. İstanbul firmaları ise genel olarak tasarım ve kullanım kolaylığı ile ilgilenir istedikleri özelliklerin sözleşmede olmasıyla ilgilenirler. 


4- Samsun esnafı arkadaşlarının düşüncelerini fazlasıyla önemser.

Bu önemseme bazen eticaretin kurallarına aykırı olsa bile onlar için arkadaşlarının sözü daha değerlidir. Mesela sitelerinin hiç beyaz alan kalmaksızın içerikle doldurulmasını eğer arkadaşları önerdiyse bu ziyaretçileri rahatsız etse de ekran çözünürlülüğünde sorun da oluştursa yapılmalıdır. Çünkü tasarım, kurallara göre yapılmamalı arkadaşlarının önerileri dikkate alarak son halini almalıdır.


5- Diğer sitelerde olan özellik ve tasarım öğelerini ister.

Bu aslında sadece Samsun esnafı için geçerli değil. Yazılım ve tasarımı masrafsız sadece birkaç tıkla halledilebilecek ve sorun olursa control-z ile geri alınabilecek bir iş alanı gören herkes, kendi sektörlerinden bağımsız siteleri referans göstererek e-ticaret sitesi yaptırmayı çok severler. hepsiburada.com gibi ya da sahibinden.com tarzında olsun istekleri buna güzel örneklerdir. Bizden istenen de genel olarak bu sitelere bakarak tasarım hazırlamamız yönünde oluyor. O sitelerin tasarımı neden o şekilde hazırladıkları, ürün çeşitliliği, kullanıcı davranışları, arkaplanda çalışan insanlar pek göz önüne alınmıyor. Bizim tasarım olarak ilgili sitelere benzer bir tasarım hazırladıktan sonra ürün fotoğraflarından tutun, reklam görsellerine, üyelere verilecek ödüllerden ürün kampanyalarına kadar hiçbir alt yapı hazırlanmadığından site hiçbir zaman o siteler kadar kaliteli olmuyor.


6- E-ticaret sitesinden hemen para kazanmak ister.

Samsun esnafı eticaret sitesini yaptırdıktan sonra harcama yapmadan para kazanmak istiyor. Evet İstanbul esnafı bu konuda daha bilinçli olduğundan sitenin Google aramalarına yönelik alt yapısını sorduktan sonra Adwords reklamları  için bir bütçe ayarlıyor. Samsun esnafı genellikle e-ticaret sitesini açtığı anda satış yapabileceğine inanıyor. Firma sahibinin yiğeni, arkadaşları facebook üzerinden ürünleri paylaşmaları yeterli diye düşünüyorlar. Daha önce de e-ticaret ne değildir? başlığı altında yazdığım makalede belirttiğim gibi  aldıkları paketin sihirli bir değnek olmadığını anlatmaya çalışsak da reklam yapmadan ürün satabileceklerini düşünenlerin sayısı çok fazla. 


7- Ürün fiyatlarının çok uygun olduğunu düşünür.

İnternette fiyat araştırması yapmak aslında çok basit olduğu halde sattıkları ürünlerin doğru bir araştırma yapmadan çok ucuz olduğunu düşünenler var. Bilindik markalara ait ürünlerde büyük firmaların yaptığı kampanya ve fiyatlarla rekabet etmeleri çok zor olduğu halde çevresindeki esnafın fiyatlarına göre fiyatların uygun olduğunu maliyet fiyatlarına göre satış fiyatı belirlemeri çok büyük bir sorun oluşturuyor. Artık fiyat karşılaştırma sitelerinde aradığımız her ürünün en uygun fiyatını bulduğumuzdan fiyatları belirlerken bu fiyatları baz almaları gerektiğini anlatmamız bazen çok zor oluyor. Büyük firmaları kartlara yaptıkları kampanyalar ise satışları zorlaştıran en önemli faktör aslında.


8- İçeriğe önem vermez.

Ürünleri kendileri bildiklerinden ve genellikleri ellerinin altında olduğundan e-ticaret sitelerine ziyaret eden insanların da ürünü tanıdığını zannediyolar. Biz her zaman e-ticaret sitelerine ürün eklerken ürün özelliklerinin, görsellerinin çok önemli olduğunu söylesek de ürün fotoğraflarını profesyonel olarak çekmenin getireceği iş yükü ve maliyeti onları içeriklere önem vermemeye itiyor. Biz artık ürün fotoğraflarının yanında videolarının da çekilmesi gerektiğini popüler video paylaşım sitelerinde kanal oluşturup ürünlerin videolarını koymalarını istiyoruz. Ama genel olarak internetten buldukları fotoğrafları ya da kendi telefonlarından çektikleri kalitesiz görselleri ürün fotoğrafı olarak eklemeye devam ediyorlar.


9- Çabuk sıkılır.

Samsun esnafı genel olarak E-ticaret sitesini kurduktan sonra gelen birkaç taleple heycanlansalar da web sitesiyle ilgilenmekten vazgeçip sadece web sitem var diyebilmek için hizmete devam ediyorlar. E-ticaret sitesini ayrı bir iş olarak görmediklerinden pek önemsemiyorlar ve orayla ilgilenmek istemiyorlar. İstanbulda ise sadece e-ticaret satışı yapan onlarca firmaya hizmet veriyoruz. 
 

Bu maddelere uymayan onlarca müşterim olsa da kişisel tecrübelerime dayanarak çizdiğim tablo genel olarak bu şekilde. Samsun esnafı eticaretin önemini yeni yeni anlıyor ve e-ticaret sürecini biraz sancılı olarak yaşıyor. İntener pazarında Samsun'un ve Samsun esnafının daha fazla kazanmasını temenni ediyor bu konuda elimizden geleni yapacağımızın da sözünü vererek bol kazançlar diliyorum.


Nurkan BİLMİŞTüm Haberler