23 Ocak 2014

Türk Firmaları İnternette Gerideler

sitebizden web tasarım haberleri

Avrupa'da şirketlerin yaklaşık 4'te 3'ü internet sitesine sahipken, bu oran Türkiye'de yüzde 50'ler seviyesinde bulunuyor.

Avrupa'da şirketlerin yaklaşık 4'te 3'ü internet sitesine sahipken, bu oran Türkiye'de yüzde 50'ler seviyesinde bulunuyor.


İŞTE SIRALAMA


Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Avrupa Birliği'ne (AB) üye 28 ülkenin 10 kişi ve daha fazla personel çalıştıran firmalarının internet sitesi sahipliği oranı yüzde 73 seviyesinde bulunuyor.


Türkiye'de ise bu oran yüzde 53,8 olarak gerçekleşti, söz konusu rakam geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 58'ler seviyesinde yer alıyordu. Avrupa ülkelerine bakıldığında ise internet sitesi sahipliğinin ülkelere göre büyük farklılıklar gösteriyor. Avrupa geneline bakıldığında ise internet sitesi kullanımının en yaygın olduğu bölgenin Kuzey Avrupa olduğu görülüyor. Bölgede, Finlandiya yüzde 94'le ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 92 ile Danimarka ve yüzde 89'la İsveç izliyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da ise firmaların internet sitesi sahipliği oranı yüzde 84 olarak kayıtlara geçerken, söz konusu rakam bölgenin diğer vasat ekonomilerinden İngiltere'de yüzde 82 seviyesinde bulunuyor.


Avrupa'nın önde gelen ekonomileri arasında yer alan Fransa firmaları ise internet sitesi sahipliğinde Avrupa ortalamasının altında kalıyor. Fransız firmalarının sadece yüzde 65'i internet sitesine sahip. Küresel krizin Avrupa'da en çok etkilediği ülkelerin firmaları ise düşük internet sitesi sahipliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Portekiz'de firmaların yüzde 59'unun internet sitesi bulunurken, bu oran, adı ekonomik krizle özdeşleşen Yunanistan'da yüzde 61, Kıbrıs Rum kesiminde yüzde 66, İspanya'da ise yüzde 68 seviyesinde gerçekleşiyor.


Balkan ülkeleri, internet sitesi sahibi firmaların oranına bakıldığında kırık bir karneye sahip bulunuyor. Avrupa'da firmaların internet sitesi sahipliğinde Romanya yüzde 42 ile son sırada yer alırken, onu yüzde 47'yle Bulgaristan izliyor.


İNTERNETE TAŞINACAKLAR


Türk firmaları ise son rakamlara göre, yüzde 53,8 oranındaki internet sitesi sahipliği ile Avrupa ortalamalarının altında kalıyor. Ancak, 1 Ekim'de yürürlüğe giren bağımsız denetime tabi şirketlerin internet sitesi açma zorunluluğu ile bu oranın hızla yükselmesi bekleniyor. Bu kapsamda 1 Temmuz'dan sonra kurulan bağımsız denetime tabi şirketler, ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları zorunluluğu ile karşı karşıya bulunuyor. Zorunluluk kapsamına giren ve halihazırda internet sitesi olan şirketlerin ise belirlenen kurallara göre sitelerini güncellemesi gerekiyor.Tüm Haberler