Yardım ve Destek

Web Paketlerimiz Hakkında Eğitim Dökümanları.

Google Merchant XML Çıktısı Hazırlama

Rekabet arttıkça internet üzerinden satış yapmak isteyen e-ticaret siteleri de farklı reklam platformları kullanmak istiyor. Google Merchant reklamları da bu reklam popüler platformlarından biri. Özellikle metin reklamlardan farklı olarak Google arama sayfasının en üst kısmında çıkması, ürünün fotoğrafı fiyatı ve direk alışverişe teşvik edici yönüyle de tercih ediliyor.

sitebizden eticaret paketi ticaretbizden'de Google Merchant Reklamlarını kullanabilirsiniz. 

 Google Merchant ın istediği XML şablonunu sistem otomatik olarak oluşturur. Sizin tek yapmanız gereken Kategorilerinize Google Merchant değerlerini girmek.

Bunun için öncelikle Yönetim Paneli > Ürün Yönetimi > Kategori Yönetimine tıklayın

Düzenlemek istediğiniz kategoriyi seçin ve düzenleye tıklayın. Karşınıza gelen ekranda  Google Merchant Name alanına Google Merchant Şablonunda (Şablona Google Merchant Name yazısının altındaki detaylar linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Sizin Kategorinize en uygun kategoriyi seçin.  

 g:google_product_category

Burada en önemli nokta Ürününüz Google kategorilerinden en son kırılıma kadar gidebildiği kadar gitmelidir. Yani elbise satıyorsanız sadece Kıyafet ve Aksesuarlar olarak kaydetmeyin, en alt kırılıma kadar gidip o kategoriyi bu alana yazın. Ayrıca bir üründe sadece bir kategori olabilir, dolayısıyla şablondan  en alakalı olan kategoriyi seçin ve onun kodunu bu alana yazın. 

 

 

Daha sonra yine yönetim panelinizden XML Çıktılar > XML Servisler kısmından Google Merchant kutucuğunun işaretli olduğuna emin olduktan sonra ilgili linke tıklayın.

 XML Bağlantısı

 

Bu link sitenizdeki tüm ürünlerin Google Merchant şablonuna uygun hale getirilmiş XML çıktısıdır. Bu çıktıyı Google Adwords Panelinizden Merchant reklamı vermek için kullanabilirsiniz.

 

XML Çıktısı